Zasady żużla sportowego- punktacja i tabela

Sport żużlowy zalicza się do sportów indywidualnych oraz drużynowych. Tabela biegowa obowiązuje w trakcie trwania turnieju indywidualnego. Zawody prowadzone są w różnych formach (parami, indywidualnej, wieloosobowe drużyny). Sumuje się punkty uzyskane przez zawodników drużyn, natomiast obsada ustalania jest, biorąc pod uwagę tabelę biegową. Jeśli chodzi o żużel klasyczny zawodnik biegu za swoje zwycięstwo otrzymuje przeważnie 3 punkty, za drugie miejsce 2 punkty natomiast za trzecie 1 punkt. Jeśli zawodnik nie ukończy wyścigu czy też dojedzie do mety ostatni, nie dostanie żadnych punktów. W zawodach indywidualnych zawodnik występuje na torze 4 lub 5 razy, spotykając się z każdym kolejnym uczestnikiem wyścigu. Wykorzystuje się tabelę biegową, która odpowiada systemowi pucharowemu, a wynik każdego biegu decyduje o obsadzie kolejnych. Najsłabsi zawodnicy odpadają, natomiast najlepsi biorą udział w biegu finalnym. Jeśli chodzi o zawody drużynowe, mogą być to te składające się najczęściej z dwóch alb czterech drużyn. Żużel na długich albo trawiastych torach różni się od klasycznego większą ilością zawodników w jednym biegu, niekiedy większą liczbą okrążeń i inną punktacją.

Zasady żużla sportowego- wykluczenia zawodników

Zdarza się, że zawodnik może zostać wykluczony z wyścigu. O takim wykluczeniu decyduje sędzia, jeśli nastąpią określone w regulaminie sytuacje. Może do niego dojść między innymi, jeśli zawodnik będzie się niesportowo zachowywał, przejedzie wewnętrzną krawędź toru obydwoma kołami, spowoduje upadek innego zawodnika, czy też po zapaleniu się zielonego światła dotknie taśmę startową. Ponadto, sędzia może postanowić o wykluczeniu zawodnika, jeśli ten spóźni się na start, czyli przekroczy dozwolony czas 2 minut od włączenia pomarańczowego światła. Zawodnik nie będzie mógł wziąć udziału w wyścigu również wtedy, kiedy będzie posiadał niekompletne bądź nieregulaminowe wyposażenie czy sprzęt.

Jaki musi być według regulaminu motocykl używany w tym sporcie?

W żużlu sportowym wykorzystuje się specjalne konstrukcje, które są przeznaczone jedynie do wyścigów. Nie mają one hamulców, skrzyni biegów czy oświetlenia. Ich budowa została przystosowana do jazdy w lewo, pomimo tego kierownica skręca również w prawo, ale także do pokonywania łuków ślizgiem kontrolowanym. W żużlu klasycznych silniki maszyn mają pojemność do 500 cm3. W biegu korzysta się z motocykli producenta Jawa i niekiedy również ze składaków.

Jak wygląda wyścig w żużlu sportowym?

Najpierw sędzia włącza zielone światło w parkingu dla zawodników, mogą oni wtedy wyjechać z parku maszyn i przeważnie uruchamia pomarańczowe światło z pomiarem czasu. Zawodnicy w ciągu 2 minut muszą ustawić się we właściwej kolejności na linii startu, a kolejność kontroluje kierownik startu, znajdujący się pomiędzy żużlowcami. Sędzia zapala zielone światło, co jest sygnałem gotowości do jazdy, po czym zwalnia taśmę startową, wtedy zawodnicy mogą ruszyć. Po zapaleniu się zielonego światła zawodnicy nie mogą dotknąć taśmy. Sędzia w niektórych sytuacjach może zarządzić powtórkę biegu, bez wykluczania zawodnika. Zawodnicy ścigają się przeważnie przez 4 okrążenia, przemieszczając się po torze w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara.