Żużel od wielu lat jest jednym z najpopularniejszych sportów w Polsce. Nic dziwnego, ponieważ polska liga jest jedną z najlepszych na świecie. Sytuacja mogłaby wyglądać zupełnie inaczej, gdyby nie mistrzowie czarnego sportu. To dla nich zapełniają się stadiony. Poznaj największych polskich żużlowców!

Tomasz Gollob        

Tomasz Gollob jest niewątpliwie królem polskiego żużla. Ze wszystkich polskich żużlowców to właśnie on odniósł najwięcej sukcesów. W 2010 r. zdobył Indywidualne Mistrzostwo Świata. Był także dwukrotnym wicemistrzem i czterokrotnym brązowym medalistą. Ponadto 6 razy był w drużynie, która zdobyła Drużynowego Mistrza Świata. Podczas swojej kariery jeździł m.in w klubie Unibax Toruń oraz Stal Gorzów Wielkopolski.

Bartosz Zmarzlik

Bartosz Zmarzlik jest nazywany złotym dzieckiem polskiego żużla, ponieważ już w kadrze juniorów odnosił sukcesy. Zdobył tytuł Indywidualnego Mistrza Świata Juniorów, Indywidualnego Mistrza Europy Juniorów. Ponowił te sukcesy także w drużynie. Nie będąc już juniorem, zdobył dwa razy pod rząd tytuł Indywidualnego Mistrza Świata. Aktualnie jest zawodnikiem klubu z Gorzowa Wielkopolskiego.

Zenon Plech

Zenon Plech jeździł w latach 1969-87. Zdobył on dwa medale indywidualnych mistrzostw świata- srebro i brąz. Zdobył także srebrny medal w konkurencji drużynowej oraz w parach. Do tego pięć razy został indywidualnym mistrzem Polski. Był zawodnikiem Wybrzeża Gdańsk oraz Stal Gorzów Wielkopolski

Jarosław Hampel

Jarosław Hampel dwukrotnie zdobył wicemistrzostwo świata. Sześciokrotnie został także drużynowym mistrzem świata. Aktualnie jest zawodnikiem klubu Motor Lublin. Wcześniej zasilał szeregi m.in. Unii Leszno oraz Falubazu Zielona Góra.

Edward Jancarz

Edward Jancarz jest jedną z największych postaci gorzowskiego żużla. W centrum miasta stoi jego pomnik. Był on zawodnikiem Stali Gorzów Wielkopolski przez całą swoją karierę. Indywidualnie zdobył brązowy medal na mistrzostwach świata.

Jerzy Szczakiel

Jerzy Szczakiel jako pierwszy Polak w historii żużla zdobył tytuł indywidualnego mistrza świata. Zdobył on także tytuł mistrza świata w parach oraz brąz w drużynie. Przez całą swoją karierę był zawodnikiem Kolejarza Opole.

Antoni Woryna

Antoni Woryna był gwiazdą polskiego żużla w latach 60 XX w. Dwukrotnie zdobył on brązowy medal na indywidualnych mistrzostwach świata. Związany był tylko z jednym klubem- ROW’em Rybnik. Aktualnie swoich sił w żużlu próbuje jego wnuk- Kacper Woryna.

Patryk Dudek

Patryk Dudek już jako junior zdobył indywidualne mistrzostwo świata. Jako senior trzykrotnie zdobył złoty medal mistrzostw świata drużynowo oraz srebrny medal indywidualnie. Jest zawodnikiem Falubazu Zielona Góra.

Krzysztof Kasprzak

Krzysztof Kasprzak wiele sukcesów odniósł już jako junior. Zdobył złoty oraz brązowy medal na indywidualnych mistrzostwach świata oraz Europy. Jako senior został pięciokrotnym drużynowym mistrzem świata, a raz wicemistrzem. Aktualnie jest zawodnikiem GKM’u Grudziądz. Wcześniej reprezentował m.in. Stal Gorzów Wielkopolski oraz Unię Tarnów.