Wydawałoby się, że sportowcy jeżdżący na żużlu są niesamowicie bogaci. Ich zarobki bardzo często liczone są w setkach tysięcy złotych. Wygrywając zaledwie jeden wyścig, żużlowiec może zgarnąć nawet kilkanaście tysięcy złotych. Te zdumiewające kwoty mogą szokować, jednakże są ściśle związane z charakterystyką tego sportu. Okazuje się, że żużlowiec ma za sobą cały zespół mechaników, czasami kierowców. Musi dużo podróżować, a jego kariera w każdym momencie może zostać przerwana. Jakie zatem są nagrody pieniężne dla żużlowców, dzięki którym mogą oni zadbać o swój byt?

Najlepsi mogą pozwolić sobie na bardzo dużo

W Polsce jeździ kilkudziesięciu żużlowców, którzy zarabiają stosunkowo najwięcej. Za jeden punkt zdobyty w meczu ligowym, żużlowiec może liczyć na nagrodę o wartości około 1000 euro. Ci najlepsi mogą dostawać jeszcze więcej. Podczas meczu ligowego zawodnik który zdobędzie komplet punktów w pięciu regulaminowych startach, uzyskuje gażę o wartości 15000 euro. Na pierwszy rzut oka kwota jest imponująca. Do tego należy doliczyć premię za dobre wyniki, dodatek za podpisanie kontraktu oraz inne bonusy związane z osiąganiem dobrych rezultatów na torze. Ci najlepsi startują także w mistrzostwach indywidualnych, gdzie nagrody są mocno zróżnicowane. Mistrz świata, który wygra cykl Grand Prix zdobywa około milion dolarów. Kilka sezonów temu pula nagród na każde kolejne zawody mistrzostw świata wynosiła zatem 85000 dolarów. To jednak nie wszystkie źródła finansowania, jakimi dysponują najlepsi zawodnicy żużlowi na świecie

Sponsoring oraz nagrody na promowanie

Absolutna czołówka światowa na żużlu może zostać twarzą marki. Za reklamowanie produktów, noszenie koszulek, czapek i marketingowych emblematów można zgarnąć kilkaset tysięcy złotych rocznie. Kombinezony zawodników, którzy prezentują najwyższy poziom, pełne są logotypów oraz napisów sponsorskich. Dzięki sponsorom żużlowcy mogą decydować się na zakup coraz lepszych motorów, dzięki czemu ich skuteczność systematycznie rośnie. Innym sposobem na zarobek jest także udział w programach telewizyjnych, w płatnych wywiadach, przy pisaniu książek. Życie sportowców jeżdżących na żużlu bardzo często obfituje w niezapomniane przeżycia, w związku z czym życiorys niejednego ridera nadaje się na ciekawą książkę. Oprócz powyższych nagród, żużlowcy mogą dostawać również pieniądze za promowanie własnego klubu, miasta, kraju. Jak widzimy, jest tego całkiem sporo. 

Wydatki są kosmiczne

Nie oznacza to jednak, że żużlowcy kąpią się w dolarach. Speedway jest bardzo kosztownym sportem, do którego niekiedy trzeba nawet dopłacać. Co więcej, jeśli zawodnik pojedzie nieskutecznie i nie zdobędzie punktów w meczu, może wrócić do domu z niczym. Zarobki żużlowców są więc nieregularne i mocno uzależnione od aktualnej predyspozycji sportowej. Do tego dochodzą jeszcze koszty samolotów, sprzętu, transportu, busów, ekipy mechaników, noclegów itp. Wydatków jest bardzo dużo, przez co niekiedy żużlowcy są zmuszeni zakończyć karierę ze względu na problemy finansowe.