Czy zostanie żużlowcem jest trudnym procesem, na który mogą pozwolić sobie jedynie wybrani? Okazuje się, że niekoniecznie. Żużlowcem może zostać każdy, kto spełni szereg wymaganych warunków. Jednakże od zostania żużlowcem, do bycia profesjonalnym zawodnikiem jest jeszcze długa droga. Jakie zatem warunki należy wypełnić, aby móc stwierdzić, że jest się pełnoprawnym żużlowcem, mogącym występować w rozgrywkach w Polsce? Oto najważniejsze z nich.

Kariera żużlowca od najmłodszych lat. Jak wyglądają początki szkolenia wśród dzieci?

W Polsce funkcjonują tzw. szkółki mini żużlowe, które szkolą najmłodszych adeptów czarnego sportu. Jest to najlepsza droga do tego, aby móc zostać żużlowcem w przyszłości. Najmłodsi sportowcy w szkółkach szkolą swój kunszt jeździecki, uczą się podstaw techniki, trenują na specjalnie przygotowanym torze. To ważne, aby młody zawodnik jak najwięcej czasu spędzał na doszkalaniu się z jazdy na wymagającym torze. Do szkółek przyjmowani są coraz mniejsi chłopcy, już w wieku 5 lat. Okazuje się, że w Polsce również i dziewczynki bywają uczennicami w szkółkach mini żużlowych, dlatego można stwierdzić, że to sport dla każdego. Najmłodsi korzystają z najmniejszych motocyklów, o małej pojemności 50cc. Kończąc dziesiąty rok życia, młody adept może skorzystać z możliwości zdawania licencji MŻ. Tego typu egzamin uprawnia zawodnika do uczestniczenia w zawodach w kategorii nieco wyższych pojemności silników motocyklowych, jednakże wciąż do zostania pełnoprawnym żużlowcem jest jeszcze całkiem spora przeprawa.

Licencja Ż, czyli przepustka do profesjonalnego świata czarnego sportu

Po ukończeniu 15 roku życia młody zawodnik może przystąpić do egzaminu uprawniającego do występowania w rozgrywkach żużlowych na motocyklach o pojemności 500cc. Egzamin zostaje przeprowadzony pod okiem wykwalifikowanego egzaminatora, który uważnie przygląda się technice jazdy młodego żużlowca. Nie ma określonego maksymalnego wieku, w jakim ochotnik może przystąpić do egzaminu na licencję Ż. W praktyce oznacza to, że do egzaminu może przystąpić nawet i 30 latek. Choć wiadomo, że w takim wypadku nie można mówić o zdobywaniu szlifów i osiągnięcie zawrotnej kariery zawodniczej. Najlepiej zatem, jeśli młody żużlowiec ma 15, 16 bądź 17 lat. Jest to najlepszy wiek, by zdać licencję żużlową uprawniającą do startowania w profesjonalnych rozgrywkach żużlowych.

Trening, szkolenie i hektolitry wylanego potu

Sama licencja to jednak nie wszystko. Kandydaci na żużlowców muszą cechować się odpowiednimi warunkami fizycznymi. Być zdrowi, sprawni i posiadać dobry refleks. Żużlowiec musi także posiadać zamiłowanie do swojej dyscypliny. Najważniejsze, by była to jego pasją i hobby – pozwoli to podnieść się nawet po fali niepowodzeń na torze. Sportowiec, aby zostać przyjętym w szeregi szkółki, musi przejść pomyślnie wymagane badania lekarskie. W zależności od ośrodka bądź klubu żużlowego, wymagania mogą się nieco od siebie różnić. W większości klubów organizowane są cotygodniowe treningi. W niektórych miejscach szkolenia odbywają się nawet kilka razy w tygodniu. Pozwala to młodym adeptom zapoznać się z torem, poznać tajniki techniczne, ćwiczyć pozycję na motorze oraz doskonalić inne umiejętności niezbędne do szybkiej i bezpiecznej jazdy po czarnej nawierzchni.