Ice speedway jest dyscypliną, która pomimo ogromnego potencjału nie zyskała dużej sławy w krajach Europy Zachodniej. Ciepły klimat i łagodne spadki temperatur nie pozwalały na stworzenie dobrych warunków do uprawiania żużlu na lodzie. Od lat trzydziestych XX wieku sport ten systematycznie zdobywał uznanie Skandynawów, Rosjan i Austriaków, którzy potrafili w pełni wykorzystać potencjał wyjątkowo mroźnych zim. Gdzie popularność tej bardziej ekstremalnej odmiany tradycyjnego żużla jest największa? 

Finlandia i Rosja

Finlandia oraz Rosja wzajemnie prześcigały się w wybieraniu najmocniejszych zawodników i konkurowały już od momentu zainicjowania pierwszych oficjalnych zawodów w żużlu na lodzie. Na półwyspie Jutlandzkim oraz w dawnym ZSRR miała miejsce rywalizacja drużyn pochodzących z obu państw. Srogie warunki pogodowe wymuszały korzystanie z nowych rozwiązań konstrukcyjnych, więc z sezonu na sezon kibice mogli zachwycać się nowinami motoryzacyjnymi. Ponadto ice speedway był niesamowicie widowiskowy i nowatorski, co stało się kolejnym czynnikiem podnoszącym popularność tego sportu. Do największych gwiazd dyscypliny należał rybiński lider- Boris Aleksandrowicz Samorodow, który wielokrotnie okazywał się najlepszym radzieckim żużlowcem, zdobywając złote medale i wysokie miejsca zarówno w mistrzostwach indywidualnych, jak i drużynowych. Obecnie w Rosji żużel na lodzie jest jednym z najbardziej popularnych sportów. To właśnie tam od 2000 roku rozgrywane są mistrzostwa Europy. Najbardziej znanym zawodnikiem z Finlandii jest natomiast Antti Aakko. 

Szwecja

W Szwecji ice speedway cieszy się dobrą sławą z uwagi na dużą medialność tego sportu. Ponadto w państwie tym odbywa się znaczna część zawodów międzynarodowych. Ciężkie warunki atmosferyczne i intensywne opady śniegu występujące głównie na północy kraju stawiają zawodników w niekorzystnym położeniu, przez co treningi są nieporównywalnie bardziej intensywne. Przekłada się to pozytywnie na kondycję oraz rozwój ponadprzeciętnej zdolności do radzenia sobie na torze. Szwedzka kadra ma wyrobioną opinię zespołu niezawodnego. Znanym kierowcą  pochodzącym z tego państwa osiągającym wysokie noty jest Per-Olof Serenius, wielokrotny mistrz świata. Sukcesy reprezentacji są dumą kibiców, a odnoszone w widowiskowy sposób zwycięstwa skutkują wzrostem popularności. 

 

 Polska i jej sąsiedzi

 Wyścigi na lodzie stają się ważnym sportem dla Czechów, Białorusinów oraz Słowaków. Wszystkie te państwa rywalizują ze sobą, powołując z roku na rok coraz mocniejszych zawodników. Polska szczególnie bliskie stosunki utrzymuje z reprezentacją Czech. Oba kraje wierzą w swoje możliwości i starają się popularyzować ice speedway. Przedstawiciel ligi czeskiej, Jan Klatovsky zauważył nawet, że polski tor w Tomaszowie Mazowieckim nie odbiega jakością od najlepszych torów zagranicznych. Stwierdził także, że na wzrost popularności tej formy żużla, pozytywnie wpływa organizacja wyścigów na zadaszonych stadionach, których nad Wisłą przybywa. Pozostawia to ogromne pole do rozwoju tej dyscypliny sportowej oraz integracji międzynarodowej tak potrzebnej do rozpowszechniania wciąż mało znanej koncepcji speedwayu na lodzie.