Żużel to popularny sport motocyklowy, polegający na rozgrywaniu krótkich wyścigów na prawie okrągłych torach. Wyścig żużlowy zaczyna się ze startu wspólnego zatrzymanego i trwa dokładnie 4 okrążenia, podczas których zawodnicy na specjalnych motocyklach żużlowych, pozbawionych skrzyni biegów i hamulców konkurują ze sobą, jadąc po torze w kierunku przeciwnym do ruchu zegara. Jest to niezwykle emocjonujący sport, odbywający się na torach żużlowych o sypkiej nawierzchni. Jednak, czy zawsze jest to sypka nawierzchnia i krótki dystans? Wraz z popularnością tej dyscypliny pojawiły się różne jej odmiany. Pierwotną wersją, najstarszą i najbardziej popularną jest wciąż żużel klasyczny, jednak są jeszcze odmiany tego sportu na dłuższych torach lub trawiastych lub mini torach, do 260 metrów długości. Jest jeszcze popularna odmiana tego sportu nazwana Ice Speedway.

Słów kilka o żużlu na lodzie

Odmiana żużlu zwana Ice Speedway odbywa się, jak sama nazwa wskazuje na powierzchni innej niż tradycyjna. Do wyścigów na lodzie używa się innych niż standardowe motocykle żużlowe, muszą być one bowiem przede wszystkim wyposażone w specjalnie opony z twardymi kolcami, wystającymi z opony na nie więcej niż 28 mm. Ze względu na lewostronny kierunek jazdy kolce te umiejscowione są w większości po lewej stronie opony. 120 kolców znajduje się na przedniej i 180 do 200 kolców na tylnej oponie. Opona ta podczas wyścigu może być dużym zagrożeniem dla przeciwników, dlatego każdy zawodnik musi mieć dobrze zabezpieczone ręce, kolana oraz golenie za pomocą rękawic i ochronnych osłon. Dodatkowo motocykl żużlowy przeznaczony do wyścigów na lodzie jest wyposażony w błotnik zakrywający większą część opony z kolcami.

Historia Ice Speedway

Pierwszy raz wyścigi w tej formie rozgrywane były w latach dwudziestych XX wieku, w Skandynawii, gdzie panuje specyficzny chłodny klimat. Zyskał również popularność w ZSRR, gdzie po wojnie były rozgrywane pierwsze zawody. Pierwsze oficjalne Indywidualne Mistrzostwa Świata w żużlu na lodzie zostały zorganizowane w 1963 roku, a mistrzem został wtedy Boris Samorodow, reprezentant Związku Radzieckiego. Pierwszy Polak w tej dyscyplinie zadebiutował w 1965 roku – Mieczysław Połukard.  Do końca lat 70 sport ten był jeszcze dyscypliną indywidualną, lecz w 1979 rozegrano pierwsze drużynowe Mistrzostwa Świata w Rosji, gdzie na podium znalazły się drużyny z ZSRR, Czechosłowacja i Niemcy. Z tytułu dużej popularności tego sportu w Związku Radzieckim i obecnej Rosji to wśród tytułowanych motocyklistów w zawodach Mistrzostw Europy czy Mistrzostwach Świata w żużlu na lodzie jest dużo reprezentantów Rosji. 

Wyścigi na lodzie w Polsce

Pierwsze polskie wyścigi żużlu w wersji lodowej miały się odbywać jeszcze przed wojną, jednak oficjalnie uznawana jest data 1964 roku, kiedy to działacz Polskiego Związku Motorowego Bronisław Ratajczak oraz mechanik Paweł Łabicki stworzyli pierwszy motocykl w pełni przystosowany do wyścigów na lodzie. Rok później w Bydgoszczy przygotowano już pierwsze zawody nazwane „Srebrny Kolec IKP”, a ich zwycięzcą został wcześniej wspominany Mieczysław Połukard. Kolejne zawody w Polsce zostały zorganizowane dopiero w latach 90, w Warszawie.