Co prawda żużel nie jest jedną z najbardziej popularnych dyscyplin sportowych na świecie, ale ściganie się po owalu znają na każdym kontynencie. W którym kraju mogą powiedzieć, że jeżdżą najlepiej? Sprawa jest dyskusyjna…

Czym jest żużel?

Żużel nie jest dyscypliną olimpijską, dlatego za najważniejszą imprezę dla żużlowców należy uznać mistrzostwa świata. Tylko… które? Najbardziej prestiżowe są Indywidualne Mistrzostwa Świata, które odbywają się od 1995 roku. By zdobyć ten tytuł, trzeba uzbierać najwięcej punktów w cyklu turniejów Grand Prix, które na przestrzeni roku odbywają się na 10 europejskich torach. Gdyby sugerować się tymi zawodami, to obecnie najlepiej jeżdżą w Polsce, bo w 2019 roku najszybszy był Bartosz Zmarzlik. Biorąc jednak pod uwagę klasyfikację medalową państw, wygraliby Australijczycy. Żużlowcy z tego kraju stawali na podium aż 15 razy. To zasługa głównie Jasona Crumpa, który sam zdobył aż 10 krążków, w tym trzy złote. Po raz ostatni mistrz świata pochodził z “kraju kangurów” w 2017 roku. Był to Jason Doyle. Najczęściej najlepszym żużlowcem całego globu był wielki rywal Tomasza Golloba – Tony Rickardsson. Szwed stawał na najwyższym stopniu podium aż pięć razy, do tego dwa razy był drugi i dwa razy trzeci.

Jak to wygląda z innymi nacjami?

Duńczycy będą przekonywać, że to oni najlepiej jeżdżą na żużlu, bo to właśnie ich kraj najczęściej sięgał po tytuł Drużynowego Mistrza Świata, którego wybiera się od 1960 roku. Reprezentanci Danii zdobyli aż 31 medali, z czego 15 złotych, 9 srebrnych i 7 brązowych. O jeden krążek więcej wywalczyła Polska, która jednak ma “tylko” 13 mistrzowskich tytułów, a także 9 srebrnych i 10 brązowych krążków.

W ostatnich dwóch latach złote medale zdobywali Rosjanie. Trzeba jednak zaznaczyć, że zmieniła się formuła i zawody o Drużynowy Puchar Świata przemianowano na Speedway of Nations. Zmieniła się nie tylko nazwa, ale i regulamin. Kraje rywalizują w formie par, ale zwycięzcy otrzymują tytuł Drużynowych Mistrzów Świata.

Jazda w parach też miała swoje mistrzostwa świata – w latach 1970-1993. W tych zawodach najlepiej radzili sobie Duńczycy, którzy wywalczyli 17 medali, w tym 8 złotych. Niewiele gorsi byli Brytyjczycy, którzy zdobyli 15 krążków, a siedmiokrotnie zdobywali mistrzowski tytuł. Polacy tylko raz zostali mistrzami świata w jeździe parami – w 1971 tytuł ten wywalczyli Andrzej Wyglenda i Jerzy Szczakiel.

Podsumowanie

Na pytanie: “który kraj jest najlepszy w żużlu?” można też odpowiedzieć inaczej. Nie patrzeć na historyczne wyczyny czy medale jednego zawodnika. Najlepiej jeżdżą obecnie w Polsce – bo to polska PGE Ekstraliga jest najlepszą żużlową ligą na świecie. Wszyscy czołowi zawodnicy ścigają się w barwach polskich drużyn. To w naszym kraju co tydzień dochodzi do najciekawszych i najbardziej widowiskowych potyczek żużlowych. Najlepsza jest też otoczka medialna oraz kibicowska. Na stadiony – oczywiście w czasach przed pandemią – chodziło po kilkanaście tysięcy widzów. Sporo mówi też fakt, że to w Polsce odbywa się najwięcej turniejów z cyklu Grand Prix. Z punktu widzenia kibica – to Polska jest najlepsza!