Żużel jest sportem, który w bardzo prosty sposób można obstawiać u bukmachera. Wielość rozgrywek żużlowych sprawia, że istnieje wiele sposobów na wygranie sporej sumy pieniędzy. Kluczem do sukcesu jest jednak poznanie skuteczności poszczególnych zawodników. Często ci najlepsi, są bowiem solidnie przygotowani do każdego spotkania, w związku z czym można na nich stawiać. Jak dokonać skutecznej i pewnej analizy poszczególnych żużlowców, zanim zdecydujemy się postawić swoje pieniądze na określony rezultat?

Sposoby na określanie potencjału zawodników żużlowych

Jednym z głównych wyznaczników dotyczącym tego, czy żużlowiec jest w dobrej formie, jest jego średnia zdobywana w rozgrywkach ligowych. Najlepsi zawodnicy uczestniczą w rozgrywkach polskiej ekstraligi. Jest to najprawdopodobniej najsilniejsza liga na świecie, w związku z czym warto posiłkować się oficjalnymi statystykami poszczególnych żużlowców. Na oficjalnej stronie ekstraligi znajdziemy szczegółowe zdobycze punktowe, średnie biegowe oraz meczowe każdego zawodnika występującego w obecnym sezonie. Ta wiedza będzie nam przydatna do tego, aby przeprowadzić skuteczną analizę zawodników żużlowych pod kątem zdobywanych punktów w przyszłości.

Specyfika potencjału sił drużyn żużlowych w Polsce

W każdej drużynie może jechać maksymalnie ośmiu zawodników, Drużyny rzadko rotują składami, a każda z drużyn posiada zazwyczaj wyraźnego lidera bądź dwóch czołowych zawodników. W przypadku Włókniarza Częstochowa będzie to np. Leon Madsen i Fredrik Lindgren, a w przypadku GKM-u Grudziądz – Artem Łaguta i Nicki Pedersen. Warto zatem sprawdzić, jak ci zawodnicy radzili sobie w ostatnich meczach. Jeśli ich forma jest na dobrym poziomie, istnieje duża szansa, że przyczynią się do końcowego sukcesu drużyny, której barwy reprezentują.

Co wpływa na analizę zawodników pod kątem typowania wyników u bukmachera?

W żużlu duże znaczenie ma także atut własnego toru. W większości przypadków to gospodarze są w uprzywilejowanej pozycji. Zawodnicy bowiem na domowym torze trenują, jeżdżą sparingi i doglądają go bardzo często. Nie jest to oczywiście reguła, gdyż zdarzały się przypadki deklasacji gospodarza przez drużynę przyjeżdżającą na zawody z innego miasta. Warto jednak mieć na uwadze to, że zazwyczaj drużyna lepiej sobie radzi na torze domowym, niż wyjazdowym.

Którzy zawodnicy radzą sobie najlepiej w obecnym sezonie ekstraligi żużlowej w Polsce?

Sytuacja dotycząca średnich zdobyczy punktowych bardzo szybko się dezaktualizuje. Można jednak wyróżnić grono żużlowców, którzy już dziś prezentują dobrą, równą formę. Wśród nich jest Leon Madsen z średnią biegową 2,619 oraz Emil Sajfutdinow z średnią biegową 2,600. Pozostali zawodnicy osiągnęli mniejszy dorobek biegowy, niż 2,5. Na dalszych pozycjach w rankingu żużlowców możemy odnotować takich sportowców jak Artem Łaguta, Piotr Pawlicki, Fredrik Lindgren, Maciej Janowski czy Bartosz Zmarzlik. Na miejscu ósmym znajduje się obecnie Martin Vaculik, a Jason Doyle oraz Tai Woffinden zajmują pozycje odpowiednio 9 i 10. Ostatni z nich osiągnął średnią biegową równą 2,156.